Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Yazar Mesaj
by King
Tarih: 13:09:22 22/08/2018

Alan adları birçok işlev için kullanılabilir.Bir alan adı firmayı temsil ederken diğer bir yandan alınan alan adı tüm dünya üzerinde global bir şekilde anlaşılması sağlanabilir ve tüm kesimlere hitap edebilir.

Bu yüzden alan adı seçimi önemlidir.Kelimeri seçerken insanların günlük hayatta en çok kullandıkları kelimeler veyahut sürekli karşılarına çıkan bir kelime olabilir.Türkiyeden örnek vermek gerekir ise Sahibinden.com bu alan adı (domain) özellikle seçildiği ortada ve birçok emlak sektörü tarafından ister istemez kullanılıyor.Çünkü emlak ilanları verirken camlara veyahut kendi sitelerinde sahibinden yazar çünkü mülk kendisine ait değildir.Bunu tek bir emlak şirketi kullanmaz tüm emlak işi ile uğraşan kişi/kurum/kuruluş bu şekilde ilanlarını hazırlarlar.

Ve sonuç başarılı.Sahibinden yazısını okuyan herkez mutlaka acaba bu ilanın farklı çeşitleri Sahibinden.com'da varmıdır bir bakalım? Belki olabilir derler veyahut buna benzer bir düşünce ile sahibinden.com'a giriş yaparlar.Amacınız her zaman insanların kelimeyi duyduğunda veyahut teleffuz ettiklerinde sizin sitenizin hatırlanması.

Bir diğer farklı örnek ise kendi forum sitemizden gelsin.Forum sitemizde bahsi geçen isim "Wise" kelime anlamı ingilizce olarak kökü bilgi,birikim,bilgili vb anlamları çağrıştırmakta. "King" ise tahmin edeceğiniz üzere kral anlamına gelir.Bunların ikisi bilinen bir kelimedir.Wise pek King kadar bilinmese de bu sayede Wise'ı da yukarı çekmiş oluyoruz.Her iki kelime birleştiğinde ortaya şu sonuç çıkar.Bilge Kral. Bu alan adını seçerken aklıma ilk gelen günlük hayatta insanların bana hep kral adamsın,kral işler yapıyorsun vb tarzda hitaplarda bulundukları için seçtim.Bilgelik ise forumda açtığım %80 konuya hakim olduğum için kendime bu anlamı vermekte bir sakınca bulmadım.

Gördüğünüz üzere bir alan adı ya bir kesime hitap etmeli.Yada bir durum/kişi/işlev çağrıştırmalıdır.Bu alan adını türkçe şeklinde de alabilirdim fakat yukarıda da belirttiğim gibi bir kitle eğer kelime anlamı olarak iki kelimeyi yazabiliyorsa bunu global evren sayarız ve bir sınırla kısıtlı kalmayıp dünyaya açılabilirsiniz.

Çok kısa bir örnek ise Download kelimesinden gelsin.Download'ın kelime anlamı tahmin edeceğiniz gibi İndir demektir. İngilizce bilen tüm insanlar dil/din/ırk gözetmeksizin bu alan adının işlevini anladılar bile.

Uyarı: Alan adları satın alınamaz kiralanır, buna internet ortamındaki tüm siteler dahildir.Google,Apple,Samsung,Vestel vb ünlü kişiler/kurum/kuruluşlar...