Kahramanmaraşta bir lise öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz Apple'da Güvenlik Açığı Buldu
Yazar Mesaj
by King
Tarih: 09:07:46 31/08/2018

Apple'de güvenlik açıkları bulan lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz daha öncesinde apple'ın sesli asistası olan siri ve safari uygulamalarında da güvenlik açıkları bularak firma yetkililerine iletmişti. Firma yetkililerin açığı doğrulaması ve düzeltmeleri üzerine açığı bildiren lise öğrencisine bir teşekkür ve onur listesine alındı.

Bu seferki açık müzik ve video oynatıcısı olan apple'nin göz bebeği ıTunes yazılımdan kaynaklı bir güvenlik zaafiyetini bildirmesi ile başlıyor.Bu açık kendisi şu şekilde ele veriyor; bildiğiniz gibi apple güvenlik sözleşmeleri ve bağlantılarla hem onaylama süreci hemde id oluşturma sürecini oluşturuyor tam bilgi verilmesede sorun burada patlak veriyor.

Yiğitcan'ın bildirimi ise aynı internet ağı üzerinde bulunan kötü niyetli biri bu açıktan yararlanarak kurban kullanıcının bilgilerini görebiliyor ve müdahele edebiliyor olduğunu açıkladı.Bu güvenlik sorununu yetkililere bildirmesi sonucunda yetkililer sorunun giderildiğini ve 'kredilendirme listesi'ne ekleneceğim belirtildi."

Daha önceden zaten bulduğu açıklarla onur ve teşekkür listesine girmeyi hak eden yılmaz yakın zamanda kredilendirme listesi'ne adının ekleneceğinden çok mutlu olduğunu dile getirmiş.

Açığı bulan arkadaşımıza onur ve teşekkür edilmiş yakın zamanda da kredilendirme sistemine gireceği söylenmiş fakat bir ödül verildi mi orası şu an için kesinleşmiş değil. Sizce bu açığı 17 yaşındaki genç birinin bulması bir ödülü hak etmiyor mu kardeşimiz?

Siz ne düşünüyorsunuz? Dünya devi bir firmanız olsa ve 17 yaşındaki bir genç açık bulsa ödül verirmisiniz? Verirseniz Ne olurdu